TUMMYTOX blogs.

Skryté dôsledky diéty: 5 dôvodov, prečo sú rýchle diéty škodlivé pre tvoje duševné zdravie

Nepríde ti šialené, že zakaždým, keď otvoríš Instagram alebo TikTok, objaví sa nová módna diéta, ktorá sľubuje, že ti pomôže zhodiť 10 kg skôr ako stačíš povedať „10 kíl“?

Skratky sú skvelé, keď potrebuješ byť za 10 minút v práci a pred tebou je veľká dopravná zápcha. Pokiaľ ide ale o chudnutie, môžu byť veľmi škodlivé.

Premýšľala si niekedy o tom, aký vplyv môžu mať všetky módne deity sľubujúce rýchle chudnutie vplyv na tvoje duševné zdravie?

the dark side of diets for quick weight loss

Temná stránka diét pre rýchlo chudnutie

Low-carb diéta, keto diéta, grapefruitová diéta... Mohli by sme pokračovať. Všetky tieto diéty sľubujú neuveriteľne rýchle výsledky. Ale aj keď u niekoho môžu krátkodobo fungovať, často nie sú dlhodobo udržateľné a môžu mať negatívny vplyv na tvoje zdravie.

Hlavným problémom je, že sú veľmi striktné. Obmedzujú celé skupiny potravín a ochudobňujú ťa o základné živiny. To môže vážne poškodiť tvoje fyzické zdravie.

A so všetkými tými obmedzeniami sa môžu objaviť aj psychické problémy. Tu je dôvod!

1. Začneš byť posadnutá jedlom

Všimla si si niekedy, že zakaždým, keď držíš nejakú diétu alebo plán sľubujúci rýchle chudnutie, premýšľaš len o jedle? Stále myslíš na to, čo môžeš a nemôžeš jesť. Bohužiaľ, nie zakaždým tieto myšlienky zmiznú, akonáhle s diétou prestaneš.

Je možné, že si si zvykla vnímať jedlo ako „to dobré“ a „to zlé“. A tieto mentálne nálepky často mávajú tendenciu držať sa ťa po dlhú dobu a môžu viesť až k vytvoreniu vzorca porúch príjmu potravy.

2. Problémy s vnímaním postavy

Tvoja hodnota a zmysel života by sa nikdy nemali obmedziť iba na číslo na váhe a na veľkosť tvojich nohavíc. Diéty na rýchle chudnutie ťa k tomu ale môžu viesť.

Je možné, že pokiaľ sa ti nedarí schudnúť alebo nie je tvoj pokrok natoľko viditeľný ako u ostatných, začneš svoj ho vnímať ako neúspech. To môže mať trvalé následky na tvoje vnímanie tela, sebaúctu a duševné zdravie.

3. Výkyvy nálad

Ide o to, že keď obmedzuješ v príjme celých skupín potravín, obmedzuješ tým aj prísun základných živín do mozgu. Ako prvá sa zníži hladina energie a zmení sa tvoja nálada.

Nakoniec ťa môžu začať rozčuľovať drobnosti, ako je vybitá batéria telefónu. Môžeš byť dokonca úplne ľahostajná k situáciám, ktoré sa netýkajú témy chudnutia.

4. Odcudzenie od ostatných

Už sa ti niekedy stalo, že si zrušila plány s priateľmi alebo vynechala rodinnú oslavu, pretože by si tam kvôli svojej rýchlej diéte nemala čo jesť?

Môže to viesť až k tomu, že sa začneš izolovať od priateľov a rodiny, čo môže mať negatívny vplyv na tvoju duševnú pohodu. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť aj k závažným stavom, ako sú úzkosť a depresia.

5. NEUSTÁLY pocit viny

Poznáš to, napríklad keď si vyčítaš, že si zjedla celú čokoládu, aj keď si si sľúbila, že si vezmeš len kúsok. Alebo keď sa rozhodneš, že obmedzíš všetok cukor, ale potom si dáš kúsok torty, pretože kolegyňa oslavuje narodeniny.

Pocit viny, že si nedodržala diétu, pohltí tvoju myseľ. Možno budeš po zvyšok dňa hladovať. Taký pocit nie je pre tvoje duševné zdravie zdravá. Nikdy by si nemala mať pocit viny kvôli tomu, že ješ dobré jedlo!

Čo môžeš urobiť namiesto toho?

Pokiaľ sa budeš snažiť vylepšiť svoj vzhľad a pritom sa nestaráš o svoje duševné zdravie, často to nakoniec môže dopadnúť tak, že sa budeš cítiť horšie. Existuje však spôsob, ako dosiahnuť štíhlejšiu postavu bez týchto módnych diét, ktoré ti môžu psychicky ublížiť.

Ako?

Rovnako ako v prípade akéhokoľvek dlhodobého úspechu musíš byť predovšetkým trpezlivá a dôsledná. Dopraj svojmu telu čas, ktorý k premene potrebuje, a udržuj svoje očakávania realistické. Zhodiť 3 veľkosti za 2 týždne jednoducho nie je zdravé.

Nezabudni, že neexistuje univerzálny prístup. Žiadne dve telá nie sú rovnaké, takže sa prispôsobuje tomu, čo potrebuje TVE telo a myseľ. Akákoľvek zmena by mala vychádzať predovšetkým z lásky k sebe samej.

Malé zmeny pre udržateľné chudnutie

Namiesto toho, aby si svoje telo a myseľ zaťažovala príšnymi diétami, rozhodni sa pre dlhodobú zmenu životného štýlu. Zameraj sa na vyváženejšiu stravu a snaž sa pravidelne hýbať. Môže to znieť síce ako maličkosť, ale funguje to oveľa lepšie ako akákoľvek extrémna diéta.

Je tiež dôležité optimalizovať metabolizmus a naštartovať spaľovanie tukov a zároveň udržať chute na uzde. Balíček Dokonalá premena dokonale zapadne do tvojho zdravšieho spôsobu chudnutia. Poskytne ti dodatočný impulz a krásne sa zladí so zdravými zmenami, ktoré vo svojom živote robíš.

V TummyToxe chápeme, že šťastný život vychádza zo sebalásky. Keď so sebou zaobchádzaš ako s kráľovnou, nastáva kúzlo dobrého pocitu a sebavedomia. Všetko začína u teba, kráska!Produkty pre Vás

Úľava od stresu
-19%
Špeciálna cena 20,99 € Bežná cena 25,99 €
Zobraziť produkt