TUMMYTOX blogs.

7 varovných signálov, že sa blížiš k vyhoreniu

Všetky sme asi niekedy narazili na hashagy, motivačné citáty a instagramové príbehy profesionálnych, tvrdo pracujúcich žien, ktoré makajú 24 hodín denne. Ale poďme späť do reality. Koncept „hustle culture“, ktorý oslavuje nepretržitú prácu a úspech, nás môže dotlačiť až k neuchopiteľnej predstave dokonalosti, ktorá rozhodne nie je takou, akú sa zdá byť.

7 warning signs you're heading towards burnout

Do určitej miery sme všetky ochotné akceptovať stres v našej kariére aj v našom živote. Niekedy to ale môže viesť až k tomu, že zanedbávame rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, prestaneme dbať na svoje zdravie a dostaneme sa do nepríjemného stavu známeho ako vyhorenie.

Čo je to vyhorenie? 

Čo sa deje v tvojom tele, keď čelíš stresovej situácii? Kortizol, hlavný stresový hormón, spúšťa v tele zmeny, ktoré ti pomáhajú reagovať na stresory. To zahŕňa napríklad zvýšenie hladiny cukru v krvi a spomalenie „nedôležitých“ funkcií, aby si mala dostatok energie na zvládnutie ťažkej situácie.

Aj keď môže byť občas trocha stresu na dosiahnutie skvelých výsledkov v každodennom živote a kariére prospešná, trvalo zvýšenú hladinu kortizolu je pre telo príliš ťažké zvládnuť. Nakoniec môže nepretržitý stres viesť k vyhoreniu - stavu úplného duševného, fyzického a emocionálneho vyčerpania, z ktorého je oveľa ťažšie sa zotaviť.


Než to dôjde tak ďaleko, poďme sa pozrieť na to, ako môžeš rozpoznať, kedy sa tvoje príznaky stresu dostávajú na hranicu príznakov vyhorenia!

7 varovných príznakov vyhorenia, ktoré by si nemala ignorovať

1. Neustála únava

Nič v štýle „Som unavená, pretože som zostala nahor príliš dlho a pozerala sa na Netflix“. Máme na mysli neúprosnú, všadeprítomnú únavu, ktorá preniká do každého svalu a myšlienky. Aj po celonočnom spánku alebo voľnom víkendu sa prebúdzaš s pocitom, ako by si ubehla maratón a nemášenergiu čeliť novému dňu.

2. Nedostatok motivácie a sústredenia

Stres môže zmeniť mozgové obvody, vďaka čomu je ťažké sa sústrediť a odolávať vyrušeniu. Pracovné úlohy, ktoré si predtým zvládala s ľahkosťou, tí teraz pripadajú zdrvujúce. Častejšie sa dopúšťaš chýb a kvalita tvojej práce sa zhoršuje.

3. Výkyvy nálad

Tvoje emócie sa stanú nepredvídateľnými. V jednej chvíli si na pokraji sĺz kvôli drobnosti ako je rozliata šálka kávy a vzápätí sa cítiš otupená, ako by si bola od svojho okolia a blízkych odpojená.

4. Medziľudské problémy

Máš pocit, že sa vzďaľuješ od priateľov, rodiny alebo kolegov? Na rozdiel od toho, keď potrebuješ nejaký čas je pre seba, môže byť prílišné uzatváranie sa do seba podvedomou snahou ochrániť svoje tenčiace sa emocionálne rezervy.

5. Nedostatočná starostlivosť o seba

Pokles energie a motivácia môže narušiť tvoju typickú rutinu starostlivosti o seba. Možno začneš vynechávať obvyklý rituál starostlivosti o pleť pred spaním, nebudeš mať inšpiráciu vymyslieť čo na seba a nájdeš si akúkoľvek výhovorku, aby si vynechala cvičenie, ktoré si predtým milovala.

6. Príliš malá alebo príliš veľká chuť do jedla

Niekedy máš jednoducho nulovú chuť do jedla a máš pocit, že jesť je len únavná úloha. Inokedy sa zase obraciaš na „comfort food“ (utešujúce jedlo) a prejedáš sa, aby si sa vyrovnala s rastúcim stresom a emóciami.

7. Fyzické príznaky stresu

Okrem psychickej a emocionálnej záťaže začne tvoje telo protestovať. Časté bolesti hlavy, nevysvetliteľné bolesti v tele, zažívacie problémy alebo náhle výkyvy hmotnosti sa môžu stať súčasťou tvojho každodenného života.

Tipy na boj s varovnými príznakmi vyhorenia

Ak neviete, kde začať, meditácia alebo dychové cvičenia vám pomôžu s užitočnými relaxačnými technikami, ku ktorým sa môžete vrátiť kedykoľvek budete potrebovať.

Technika dýchání do břicha

Ďalším skvelým spôsobom, ako bojovať so stresom, je cvičenie – aj keby to mala byť len krátka prechádzka, jemné natiahnutie, desaťminútová relaxačná joga... Každá maličkosť môže pomôcť rozprúdiť hormóny šťastia a zlepšiť náladu.

Nezabudni na odpočinok! Pred spaním si daj teplú sprchu alebo vaňu, aby si sa uvoľnila, vyhni sa obrazovkám a namiesto toho si zober knižku a pred spaním si svoje starosti zapíš do denníka, aby si si vyčistila myseľ a vytvorila si priestor pre pokojné sny.

Bojuj proti stresu a vyhoreniu s kapsulami Cortisol Balance! 

Chápeme to. Život môže byť hektický. A práve tu nastupuje Cortisol Balance, ktorý ti pomôže čeliť stresu.

Ako to funguje? Cortisol Balance je vyrobený z niektorých silných zložiek znižujúcich stres. Ashwagandha pomáha telu prispôsobiť sa stresu, Rhodiola zvyšuje výkonnosť mozgu a vitamíny B5 a B6 pomáhajú znižovať únavu a vyčerpanie.

Tieto malé, ale výkonné kapsule sú presne to, čo potrebuješ na úľavu od stresu. Kúp si ich ešte dnes a vrhni sa do sveta s pocitom pokoja. 

Nezabudni, že je úplne v poriadku urobiť krok späť, nadýchnuť sa a uprednostniťSEBA. Naše produkty sú tu, aby ťa podporili na každom kroku!

Produkty pre Vás

KRÁSA
-60%
Špeciálna cena 15,99 € Bežná cena 39,99 €
Zobraziť produkt