TUMMYTOX blogs.

8 signálov, že tvoja štítna žľaza nepracuje správne

Štítna žľaza je síce malá, ale jej vplyv na celkové zdravie je nesmierne dôležitý. Táto žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza na krku, je zodpovedná za reguláciu celého radu funkcií v tele. Pokiaľ ale nefunguje tak, ako by mala, môže to mať obrovský vplyv na tvoje zdravie!

8 alarming signs of an underactive thyroid

V tomto sprievodcovi sa dozvieš, aké sú príznaky zlej funkcie štítnej žľazy, čo to znamená pre tvoje dlhodobé zdravie a aké kroky môžeš podniknúť na podporu tohto mimoriadne dôležitého orgánu.

Čo je úlohou štítnej žľazy?

Štítna žľaza ako súčasť endokrinného systému produkuje hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo telesných funkcií. Tieto hormóny regulujú metabolizmus a pomáhajú tak spaľovať kalórie, udržovať zdravú pokožku a kosti a dokonca regulovať teplotu tela. Sú tiež veľmi dôležité pre funkciu mozgu a tvoju náladu.


Problémy so štítnou žľazou sú bohužiaľ pomerne rozšírené, najmä medzi ženami. Nedostatočná činnosť štítnej žľazy, keď tento orgán nie je schopný produkovať dostatočné množstvo hormónov štítnej žľazy, aby uspokojil vysoké nároky tvojho tela, patrí medzi najčastejšie problémy, ale často tiež zostáva neodhalená.

8 bežných príznakov pomalej činnosti štítnej žľazy

Prísť na to, či tvoja štítna žľaza funguje správne, môže byť zložité. Príznaky môžu byť rôzne, od zjavných až po nenápadné, a mnoho žien ich pociťuje celé roky bez toho, aby si uvedomili, čo je ich skutočnou príčinou,


Pozrite sa teda na niektoré kľúčové príznaky, na ktoré by si si mala dávať pozor. Ver nám, že tvoja štítna žľaza je schopná posielať malé správy typu „Hej, venuj mi pozornosť!“.


1. Neustála únava 

Za pocit vyčerpania aj po celonočnom spánku môže byť viac len „taký ten deň“. Štítna žľaza reguluje hladinu energie, takže neustála únava môže byť známkou toho, že nefunguje tak, ako by mala.


2. Nevysvetliteľné priberanie na váhe

Pokiaľ číslo na váhe stúpa napriek zdravej strave a pravidelnému cvičeniu, môže byť tvoj metabolizmus spomalený kvôli nedostatočnej činnosti štítnej žľazy.


3. Pocit chladu

Štítna žľaza pomáha regulovať telesnú teplotu. Pokiaľ je ti teda neustále zima a siahaš po ďalšej vrstve, aj keď je všetkým ostatným príjemne, možno je čas skontrolovať štítnu žľazu.


4. Suchá pokožka

Nedostatočná činnosť štítnej žľazy môže znižovať prirodzenú produkciu oleja v pokožke, čo vedie k jej vysušovaniu a šupinateniu. Pridaním ďalšej vrtsvy telového mlieka sa to ale nezlepší a stav tvojej pokožky môže signalizovať hlbší problém.


5. Vypadávanie vlasov

Na rast vlasov majú vplyv aj hormóny štítnej žľazy. Pokiaľ si v sprche alebo na kefe všímaš viac vlasov ako obvykle, aj to môže byť spôsobené nízkou funkciou štítnej žľazy.


6. Tráviace problémy

Nedostatočná činnosť štítnej žľazy môže spomaľovať telesné funkcie vrátane trávenia. To môže viesť k problémom, ako je zápcha alebo nepravidelná stolica.


7. Nepravidelná menštruácia

Hormóny štítnej žľazy sa vzájomne ovplyvňujú s reprodukčnými hormónmi, čo môže narušiť rovnováhu menštruačného cyklu. Ak je tvoja menštruácia nepravidelná alebo silnejšia ako obvykle, môže to byť spôsobené štítnou žľazou.


8. Výkyvy nálad

Hormóny štítnej žľazy tiež ovplyvňujú hladinu serotonínu v mozgu, čo môže viesť k zmenám nálady alebo dokonca k depresii. Pokiaľ sa cítiš emočne hore a dole, môže v tom hrať rolu tvoja štítna žľaza.


Jeden alebo dva z týchto príznakov ešte neznamenajú, že máš začať biť na poplach, ale pokiaľ si zaškrtla viac políčok, stojí za to pozrieť sa na svoju štítnu žľazu bližšie a venovať jej zvýšenú starostlivosť. Pokiaľ zostane nedostatočne aktívna štítna žľaza neodhalená, môže to v budúcnosti viesť k vážnejším zdravotným problémom, ako je zvýšená hladina cholesterolu, srdcové problémy a dokonca aj problémy s plodnosťou.

Keď „normálne“ nestačí

Je možné, že si štítnu žľazu necháš vyšetriť a bude ti povedané, že je všetko „v poriadku“. Je však dôležité si uvedomiť, že „normálne“ je pri lekárskych testoch relatívny pojem. Normálne rozmedzie je obvykle stanovené na základe priemerných hodnôt populácie, nie na základe pohľadu na teba ako jednotlivca.


Inými slovami, „normálne“ nemusí nutne znamenať „cítiť sa najlepšie“. Pokiaľ sa teda napriek výsledkom testov stále necítiš dobre, možno je čas zapátrať hlbšie. Pokiaľ je tvoja štítna žľaza trochu lenivá, existujú spôsoby, ako ju jemne postrčiť, aby sa vrátila k svojej bežnej činnosti. Pretože, priznajme si to, zaslúžiš si cítiť sa viac než len „normálne“, zaslúžiš si cítiť sa úžasne!

Ako vyvážiť hormóny štítnej žľazy

Našťastie existujú niektoré zmeny vo výžive a životnom štýle, ktoré môžu prirodzeným spôsobom pomôcť zlepšiť hladinu hormónov štítnej žľazy.

Najprv sa pozrime na to, čo si dávaš na tanier. Vyvážená strava je ako milostný list pre tvoju štítnu žľazu. Mysli na ryby kvôli jódu, orechy kvôli selénu a celozrnné výrobky kvôli zinku. Všetky tieto potraviny sú pre štítnu žľazu veľmi prospešné.

A teraz poďme rozhýbať telo! Či už máš rada kardio, posilňovanie alebo napríklad upokojujúcu jogu, uvoľni na pohyb asi 30 minút tvojho času.

Uisti sa, že si dopraješ dostatok spánku - snaž sa spať 7-9 hodín každú noc. A pokiaľ sa cítiš rozrušená, vyskúšaj techniku hlbokého dýchania alebo krátku meditáciu. Tvoja štítna žľaza naozaj ocenia, keď budeš udržovať hladinu stresu nízko.

Ako čerešničku na torte zváž prírodný doplnok na podporu štítnej žľazy, ako je Thyroid Balance!

Všetko, čo potrebuješ pre vyváženú hladinu hormónov štítnej žľazy

Thyroid Balance je plný prírodných zložiek a ponúka účinok 4 v 1, ktorý vám pomôže vyrovnať hormóny štítnej žľazy, podporí chudnutie, zvýši sústredenie a energetickú hladinu a dokonca sa postará o tvoje vlasy a pokožku. Navyše je úplne bez hormónov!

Tento účinný doplnok stravy na podporu štítnej žľazy obsahuje L-tyrozín a jód z chaluhy bublinatej. L-tyrozín a jód sú dva základné stavebné kamene hormónov štítnej žľazy. Produkt obsahuje aj ďalšie silné prírodné zložky podporujúce činnosť štítnej žľazy: živicu guggul, klanoprašku čínsku, bazalku posvätnú, horčík, selén, zinok a mangán.

Prevezmi kontrolu nad svojimi hormónmi s najlepším doplnkom na podporu štítnej žľazy na trhu ešte dnes!

Produkty pre Vás

HORMONÁLNA ROVNOVÁHA
-33%
Špeciálna cena 17,99 € Bežná cena 26,99 €
Zobraziť produkt
ZDRAVIE
-26%
Špeciálna cena 19,99 € Bežná cena 26,99 €
Zobraziť produkt