TUMMYTOX blogs.

Odpočívaj, načerpaj sily, opakuj: tvoj sprievodca kvalitným spánkom

Spánok – to kúzelné obdobie dňa, kedy si oblečieš pohodlné pyžamo, zababušíš sa do teplej postele a odplávaš do ríše snov.

Kiež by to bolo vždy také ľahké! Kvalitnému spánku môže stáť v ceste mnoho vecí, od každodenného stresu, ktorý ťa núti prevaľovať sa, až po zlé spánkové návyky, ktoré ťa môžu ovplyvňovať spôsobmi, o ktorom nevieš. Iste, krátkodobo môžeš nepokojnú noc zahnať šálkou alebo dvoma kávami navyše, ale trvalo zlý spánok môže mať významný vplyv na tvoje zdravie.

Sleeping more can improve your life

Ako ťa ovplyvňuje množstvo spánku? Koľko hlbokého spánku potrebuješ, aby si sa cítila čo najlepšie? A ako na lepší spánok? Prečítaj si odpovede na všetky tieto otázky a objav niekoľko užitočných tipov, čo robiť, keď nemôžeš spať.

Spánok – viac než len odpočinok

Spánok sa delí na niekoľko fáz, ale najdôležitejšie sú dve fázy: hlboký spánok a fáza REM (Rapid Eye Movement). V hlbokom spánku sa dejú všetky kúzla – tvoje telo sa začne regenerovať a omladzovať. Opakom je fáza REM, kedy je tvoj mozog mimoriadne aktívny a je to tiež fáza, v ktorej snívaš. Každá z týchto fáz zohráva kľúčovú úlohu v tom, aby si sa prebudila nabitá energiou a pripravená na ďalší deň.

Je zrejmé, že spánok je viac než len odpočinok a načerpanie nových síl, ale umožňuje aj mozgu spracovávať informácie. Počas noci, keď tvoj mozog prechádza vysoko aktívnymi fázami, vykonáva funkcie, ktoré sú nevyhnutné na udržanie pamäti, učenie a reguláciu nálady. A zvyšok tvojho tela tiež usilovne pracuje - opravuje bunky, reguluje imunitný systém, vyrovnáva hormóny a mnoho ďalšieho.

Keď ťa dlhšiu dobu trápi nespavosť a tvoje telo nemá v noci možnosť sa regenerovať, môže to mať dlhodobé následky, ktoré ovplyvňujú všetko od toho, ako dobre si pamätáš veci, cez tvoju náladu, váhu až po zdravie tvojho srdca a dokonca aj hladinu cukru v krvi.

Koľko hodín spánku skutočne potrebuješ?

Zlaté pravidlo pre dospelých je približne 7 až 9 hodín spánku za noc, ale táto doba sa môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je vek (spomínaš si, keď si v puberte mohla spať pokojne viac ako 10 hodín?), životný štýl a dokonca aj genetika.

Nezáleží však len na množstve, ale aj na kvalite spánku. Hlboký, neprerušovaný spánok je nevyhnutný pre maximálne omladenie. Koľko hlbokého spánku je teda treba? Zhruba 25% tvojho spánku by mal tvoriť hlboký spánok - to je asi 1,5 až 2 hodiny za noc.

Dôležité je aj načasovanie. Vnútorné hodiny alebo cirkadiánny rytmus tvojho tela určuje, kedy je čas ísť spať a kedy je čas vstávať, a ovplyvňuje tak kvalitu tvojho spánku. Dodržiavanie konzistentného cyklu spánku a bdenia každý deň môže uľahčiť zaspávanie a prebúdzanie sa oddýchnutým.


Rýchly tip: Nevieš, kedy je najlepšie spať a vstávať? Skús si na internete vyhľadať spánkovú kalkulačku! Stačí zadať svoj vek a čas vstávania a presne ti vypočíta, kedy máš ísť spať, aby si si dopriala odporúčané množstvo spánku.

7 tipov, ako lepšie spať

Pokiaľ ti nevyhovuje počítanie ovečiek, nie si sama. Spánok neprichádza vždy ľahko a môže to súvisieť s rôznymi faktormi, ktoré môžu spánok narušovať, od prílišného množstva kofeínu cez modré svetlo z elektronických zariadení až po poruchy spánku.

Jedným z najznámejších zlodejov spánku je rozhodne stres. Keď si v strese, tvojou mysľou sa naháňa množstvo myšlienok, čo ti sťažuje relaxáciu a zaspávanie. A starosti s tým, že nemôžeš zaspať všetko len zhoršujú!

Či už ti v noci nedá spať stres, alebo niečo iné, tu je praktický zoznam tipov, ktoré ti pomôžu rýchlejšie zaspať a lepšie spať.

1. Vytvor si útulný kútik na spanie

Vytvor si v spálni chladné, tiché a tmavé útočisko. Veľa ti môžu pomôcť zatemňovacie závesy alebo roztomilá maska na oči!

2. Zaveď si rutinu pred spaním

Ponor sa do šťavnatého románu, nalož sa do levanduľového kúpeľa alebo si daj jemný jogový strečing – nájdi spôsob, ako dať telu najavo, že je čas na odpočinok.

3. Zahoď modré svetlo

Modré svetlo, ktoré vyžarujú smartfóny, tablety a počítače môže narušiť tvoj spánok. Odlož svoje zariadenia niekoľko hodín pred spaním a zváž používanie aplikácií, ktoré modré svetlo redukujú, alebo okuliarov blokujúcich modré svetlo počas dňa.

4. Dbaj na to, čo a kedy ješ a piješ

Zbožňuješ kávu a víno? My tiež! Ale držme ich ďaleko od zaslúženého odpočinku. Večerná desiata síce môže znieť lákavo, ale s plným bruchom sa budeš celú noc prevaľovať.

5. Vyhrievaj sa na slniečku

Trocha slnečného svitu počas dňa môže správne nastaviť vnútorné hodiny tvojho tela a uľahčiť zaspávanie v noci. Preto si každý deň dopraj aspoň trochu času vonku!

6. Vytvor si návyk

Snaž sa chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Stály cyklus spánku a bdenia pomáha regulovať vnútorné hodiny tvojho tela a odmení ťa lepším spánkom.

7. Pravidelne cvič

Pravidelná fyzická aktivita ti pomôže rýchlejšie zaspať a prehĺbiť spánok. Dbaj však na to, aby si necvičila príliš blízko pred spaním, aby malo tvoje telo dostatok času sa upokojiť.

Potrebuješ extra podporu, aby si získala svieži a oddýchnutý vzhľad?

Náš Night Burner Drink ti pomôže!

Pokiaľ túžiš po komplexnom prístupe, Night Burner Drink by mal byť tým, čo hľadáš. Nielenže ti pomôže uvoľniť sa a lepšie spať, ale taktiež pomáha urýchliť spaľovanie tukov a znižuje nočné chute na jedlo. Lepší spánok a podpora chudnutia v jednom, čo môže byť lepšie?

Udělej ze spánku prioritu, tvoje tělo i mysl ti poděkují. A navíc se budeš cítit jako šťastnější, zdravější a ještě báječnější verze sebe sama.

Produkty pre Vás

SPAĽOVAČ TUKU
-32%
Špeciálna cena 14,99 € Bežná cena 21,99 €
Zobraziť produkt
SPÁNOK
-35%
Špeciálna cena 16,99 € Bežná cena 25,99 € As low as 10,45 €
Zobraziť produkt

Mohlo by Vás zaujímať